DRF's landstrænere og holdledere har nu sat navn på de ryttere, der skal repræsentere Danmark ved det kommende EM i dressur for pony- og juniorryttere i Le Mans, Frankrig, den . juli til 31. august 2025.
Læs mereHoldleder Kerstin Dallmann har udtaget de danske ekvipager, der skal repræsentere Danmark ved EM i military for ponyer i Le Mans, Frankrig, fra den 28. juli til 3. august.
Læs mereDanmark satte endnu engang et markant præg på det Nordisk-Baltiske Mesterskab 2025 i Ypäjä, hvor både spring- og dressurrytterne leverede flotte præstationer over alle konkurrencedage. Samlet set sikrede de danske ryttere sig en imponerende medaljehøst, der understreger værdien af de mange satsninger i både springning og dressur.
Læs mereDansk Ride Forbund åbner nu for ansøgninger fra stævnearrangører og rideklubber, der ønsker at afholde en række prestigefyldte mesterskaber og finaler i perioden 2026 - 2028.
Læs mereDen endelige udtagelse til EM i dressur for ungryttere er nu offentliggjort, og samtidig er longlisten for ponyrytterne blevet fastlagt. Ungrytterne deltager ved EM i Kronberg, Tyskland, den 10.–13. juli, mens ponyrytterne rider EM i Le Mans, Frankrig, fra 28. juli til 3. august.
Læs mereDansk Ride Forbunds bestyrelse har på deres seneste møde godkendt en række ændringer til DRF’s Fælles Bestemmelser, som træder i kraft den 1. juli 2025. Ændringerne vedrører bestemmelserne om hesteeftersyn og brug af hjælpemidler.
Læs mereOm mindre end en måned går det atter løs med endnu et mesterskab, denne gang er det det spændende europamesterskab, der skal afgøres. Mesterskabet afvikles den 16. til 20. juni i La Corunã i Spanien. Som noget nyt er der i år nedsat en udtagelseskomité, hvor medlemmerne hver især har bidraget med vigtige input og betragtninger, for at sikre, at Danmark stiller til start med det helt rigtige hold.
Læs merePr. 1 juli 2025 bliver der lavet en rettelse i springreglementet. Det drejer sig om punkt. 89.3.1 Kvalificerede samt 89.3.2 Afvikling.
Læs mereHvordan fungerer den nuværende stævnestruktur, og hvordan kan den styrkes fremadrettet? Det er nogle af de spørgsmål, som Dansk Ride Forbund nu ønsker at få klubbernes perspektiv på i en ny undersøgelse, der netop er sat i gang.
Læs mereIndtil den 30. juni 2025 er det et krav, at alle ponyer skal ABC-konkurrencehesteregistreres for at blive ponymålt under Dansk Ride Forbund. Dette krav ophører pr. 1. juli 2025.
Læs mere