Et af sæsonens højdepunkter venter allerede i begyndelsen af maj, hvor CDI Aalborg afvikles på dansk grund. Det er en stor gevinst for dansk dressursport, at et internationalt stævne kan afholdes herhjemme. Hestene undgår lange transporttider og rytterne kan ride i kendte omgivelser med opbakning fra et engageret hjemmebanepublikum, hvilket skaber optimale rammer for gode præstationer og en stemning helt i top.
Senere i maj afvikles DM og DRF-mesterskaberne for senior-, junior- og ungryttere samt U25-ryttere, mens ponyekvipagerne må vente lidt endnu på deres mesterskab. For samtlige alderskategorier er fokus nu desuden rettet mod de kommende større internationale stævner og mesterskaber, herunder nations cups, de nordiske mesterskaber i Finland samt europamesterskaberne i Le Mans i Frankrig.
Landstræner Lisbet Seierskilde fortæller om opdateringen af bruttogruppen for ponyer:
”Efter ECCO Cup-stævnet i Sundeved har vi suppleret bruttogruppen med Maya Grønbech, hvilket betyder, at vi nu har hele 10 ekvipager i gruppen. Det er 10 ekvipager, vi har fulgt tæt gennem foråret, og som vi fortsat vil følge nøje i den kommende tid, hvor alle kommer til start ved stævnerne i henholdsvis Aalborg og Lier i Belgien. Det bliver de sidste to stævner, inden vi foretager udtagelserne til stævnerne i Hagen i Tyskland og de nordisk-baltiske mesterskaber i Ypäjä i Finland. Vi er meget begejstrede for årets bruttogruppe og oplever et virkelig højt niveau, som vidner om dygtige og engagerede unge ryttere og teams, der er en fornøjelse at arbejde med”.