Hvad leder du efter?

Nyheder

Nyheder & inspiration

10. januar 2025

Sikkerhed i indhegnet natur: Vigtigt, at de dyr, der udsættes, trænes, så de ikke udviser opsøgende adfærd

For at sikre, at dyr i indhegnet natur ikke udgør en risiko for besøgende til hest eller med hund, bør de gennemgå et trænings-setup og screenes, inden området åbnes. Derudover skal deres adfærd overvåges og trænes for at forhindre opsøgende adfærd, som kan skabe farlige situationer.

Læs mere
9. januar 2025

Danske ryttere frygter ulykker med kvæg i indhegnede naturområder

En omfattende spørgeskemaundersøgelse med svar fra 2700 ryttere, udført af Dansk Islandshesteforening og Dansk Ride Forbund i samarbejde med Rambøll, viser at langt de fleste ryttere er bange for at ride i de mange nye indhegninger i bl.a. Naturnationalparkerne.

Læs mere
6. januar 2025

Tilmeldingen er åbnet til FEI-ponymåling på dansk grund

Igen i år har vi fået mulighed for at tilbyde en FEI-ponymåling på dansk grund. Så skal du og din pony være klar til at indtage de internationale stævnebaner i 2025, så er det nu du skal have den FEI-målt, hvis du ønsker at dette skal foregå i Danmark.

Læs mere
6. januar 2025

Mindeord for Dan Nielsen

Dan Nielsen, en markant skikkelse inden for dansk ridesport, er gået bort kort før nytår i en alder af 90 år. Med sit mangeårige engagement har han sat et tydeligt aftryk på både ridesport og formidling heraf.

Læs mere
2. januar 2025

Paradressur melder klar til 2025

Ligesom flere af de andre discipliner, er paradressur trådt ind i 2025 med spændende planer og store ambitioner for året. 2025 er skudt i gang med offentliggørelse af aktivitetsplanen for 2025 samt et udsendt nyhedsbrev, med relevant info for årets første måneder, udarbejdet af landstræner Astrid Gemal og holdleder Anette Bruun. I nyheden her finder du både aktivitetsplanen og nyhedsbrevet.

Læs mere