Onsdag den 1. april vil der kunne opleves driftsforstyrrelser på DRF Go!, da vi foretager opdateringer af siden. Vi forventer, at siden er oppe at køre igen torsdag.
Læs mereTil og med 14. april kan man som DRF-klub søge om kompensation for udgifter relateret til aflyste stævner i perioden 12.-29. marts. Deadline for ansøgning er 14. april.
Læs mereVirksomheder landet over, herunder mange rideklubber, står lige nu i en yderst vanskelig situation, og det kan være svært at gennemskue, hvor man skal henvende sig for at få hjælp og rådgivning. Vi har samlet en række relevante links, som vi håber, kan være til gavn for vores klubber.
Læs mereIOC har her til eftermiddag meldt ud, at OL i Tokyo udskydes til 2021, og selvom vi er mange, der ærgrer os over, at vores dygtige, danske ryttere ikke får lov til at vise deres værd ved de olympiske lege i år, så behøver udskydelsen ikke kun at være en dårlig ting.
Læs mereHestevelfærden, ridesporten og elevskolerne opprioriteres som centrale indsatsområder i DRF’s fokus på rideklubbernes drift og udvikling frem mod 2030.
Læs mereGjerlev-Enslev Sparekasses Fond og Jutlander Bank har doneret 140.000 kroner til Harridslev Rideklub, som går til en ny fiberbund til klubbens udendørs dressurbane. Og sponsoratet falder på et tørt sted, da Harridslev Rideklub har en ambition om flere lokale aktiviteter, hvor mange får gavn af den nye bane.
Læs mereI starten af året indstillede Dansk Ride Forbund Per Frid Nielsen og Per W. Nielsen som kandidater til Steward Generals i spring og dressur for Danmark, og nu har FEI så godkendt dem begge. Det betyder, at dansk ridesport for første gang nogensinde har en Steward General dedikeret specifikt til hver af de to discipliner.
Læs mereECCO Cup har længe været en super populær turnering blandt talentfulde dressurryttere, men i disse dage må interessen siges at overgå al forventning, idet der pt. er knapt 80 tilmeldte kat. 1- og 2-ekvipager i turneringens første kvalifikation for ponyer, der afvikles hos Herning Rideklub fra 13.-15. marts – og tilmeldingen er endnu ikke lukket. For at få plads til alle i både lille tur og ECCO Cup samt af hensyn til dommerne, ændres afviklingen af denne kvalifikation derfor, således at kat. 1 og kat. 2 skal ride fordelt på to dage i stedet for én som tidligere. Læs her, hvordan det kommer til at fungere i praksis.
Læs mereIgen i 2020 afholdes der Agria DRF-mesterskab i klubholdspringning, og ligesom i 2019 afvikles mesterskabet over forår/sommersæsonen med fire kvalifikationer og en finale. Kvalifikationerne afvikles med støtte fra Walber Equestrian og Stutteri Ask og har derfor fået navnet Walber og Stutteri Ask Cup, og frem til og med 1. april kan I tilmelde jeres hold til cuppen!
Læs mere